s.główna/ turystyka/ Krzyżtopór
  Ujazd (Krzyżtopór)
  pałac
  skrzydła obrzeżne
  obwarowania
 

  Galeria zdjęć
  foto4, foto5, foto6,
  foto7, foto8, foto9,
  foto10, foto11, foto12,
  foto13, foto14, foto15,
  foto16, foto17, foto18,
  foto19, foto20, foto21,
  foto22

OBWAROWANIA

Bastionowa forteca na planie regularnego pięcioboku, o nieco wykruszonych w pn. części szkarpach, obmurowanych do poziomu nie zachowanego parapetu.

Bastiony: 1. zw. wg Dahlberga "der Grawe Munch" (pd.), 2. "die Croone" (zach.), 4. "Sihe dich fuhr" (pn.-wsch.) i 5. "der Drache" (wsch.) o prostych barkach, 1. i 5. ponadto z ziemnymi nadszańcami, natomiast osiowy bastion 3. zw. "das hohe Rondeel" (z wieżą pałacu w środku), o barkach z kryjącymi poterny, wielobocznymi orylonami i kacie ściętym wgłębioną ścianą; w jej dole wysoka konchowa wnęka (grota ze "źródłem"?), wyżej kazamaty z trzema kluczowymi strzelnicami i tablicowe wgłębienie. Kazamaty połączone przejściem a koncha ukośną szczeliną z głęboką parukondygnacjową studnią, prostokątną, wyżej owalną z oknami nad bastionem, nakrytą niegdyś przywieżowym tarasem pierwszego piętra. Przy pn. barku bastionu 2. wtórna przybudówka ze schodami (?).

Kurtyna pd.-zach. oddzielona zagłębieniem od skrzydła zamku, pn. przerwana przez czworoboczne, sklepione kazamaty (latryny?).

Od pd.-wsch., wyższej strony zamku zniekształcona fosa z pozostałościami drogi wałowej i stoku. Na osi wjazdu kamienny most o szerokim arkadowym przęśle, przerwany bliżej bramy, gdzie jedynie fragmenty bocznych przejść. Dojazd do mostu dzielił się niegdyś w stoku na dwie ukośne odnogi, obmurowane i ozdobione posągami.

* Opracowane na podstawie "KATALOGU ZABYTKÓW SZTUKI W POLSCE" TOM III, WOJEWÓDZTWO KIELECKIE, zeszyt 7: POWIAT OPATOWSKI; pod red. Jerzego Z. Łozińskiego i Barbary Wolff
 
projektowanie stron www/ skrzynki e-mail/ serwery wirtualne/ domeny/ sieci LAN/ łącza stałe/